Jak skutecznie doczyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa stanowią jeden z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych, wykorzystywany do wykładania ścieżek chodnikowych, ogrodowych, podjazdów i patio. Z biegiem lat, pod wpływem warunków atmosferycznych, kostka traci swój blask. Schludny wygląd można jej przywrócić poprzez prawidłowe mycie i pielęgnację.

Jak przywrócić czystość i estetyczny wygląd kostce brukowej?

Do usunięcia codziennych zabrudzeń kostki brukowej dobrze sprawdza się łagodny roztwór czyszczący oraz szczotka wyposażona w sztywne włosie. Czyszczenie kostki należy rozpocząć od przesunięcia mebli i roślin doniczkowych w celu zrobienia sobie miejsca do swobodnej pracy. Za pomocą szczotki o sztywnym włosiu lub nożyka należy usunąć mech i rośliny, które wyrosły w szczelinach pomiędzy fragmentami kostki brukowej. Warto postarać się, aby wyciągnąć rośliny z ziemi razem z korzeniami. Miejsca po usuniętych roślinach dobrze jest spryskać preparatem chwastobójczym. W dalszej kolejności warto nanieść na kostkę brukową roztwór czyszczący na bazie mydła lub płynu do mycia naczyń – taki, jakiego do codziennych zabrudzeń używa każda firma sprzątająca Wrocław. Najbezpieczniejszym i najłatwiejszym środkiem czyszczącym jest mieszanina ciepłej wody i łagodnego detergentu odtłuszczającego. Następnie, przy użyciu szorstkiej szczotki, należy dokładnie wyczyścić podjazd lub chodnik – kawałek po kawałku, szorując w różnych kierunkach, aby uniknąć widocznych plam i różnic w odcieniu nawierzchni. Po zakończeniu mycia, kostkę brukową należy spłukać czystą wodą. Można do tego użyć wody z wiadra lub z węża ogrodowego. Lepiej być ostrożnym i nie używać myjek dozujących wodę pod silnym ciśnieniem, gdyż może to doprowadzić do wypłukiwania piasku spomiędzy spojeń.

Jak poradzić sobie z plamami po smarze i oleju silnikowym?

W sytuacji, gdy na kostce widoczne są silne zabrudzenia, z którymi kuchenny detergent sobie nie poradził, warto zastosować specjalistyczny środek do czyszczenia betonu lub trawertynu. Na przydomowych chodnikach i podjazdach często pojawiają się plamy smaru i oleju silnikowego, związane z użytkowaniem roweru, motocykla czy auta. Profesjonalny środek do czyszczenia powinien poradzić sobie z tłustymi zabrudzeniami. Jeszcze przed nałożeniem preparatu warto zapoznać się z jego etykietą i przestrzegać zasad bezpieczeństwa na opakowaniu – większość tych produktów ma właściwości żrące i toksyczne. Dlatego też należy zabezpieczyć dłonie, stosując gumowe rękawice i odzież ochronną. Należy również pamiętać, że zabiegi z wykorzystaniem silnych chemikaliów mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla dzieci, zwierząt domowych i roślinności, a nawet uszkodzić powierzchnię kostki, jeśli zostaną niewłaściwie użyte.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ